דונלד ויניקוט

* דונלד ויניקוט נולד ב-1896 בבריטניה למשפחה פרוטסטנטית מהמעמד הבינוני. בהיותו בן עשרים החל ללמוד רפואה באוניברסיטת קמברידג'. ב-1923 סיים התמחות כרופא ילדים והתמנה ליועץ בשלושה בתי חולים. באותה שנה נשא את אשתו הראשונה, אליס, שבהמשך התגלתה אצלה מחלת נפש. הם היו נשואים 26 שנה.
* ויניקוט קרא את ספרו של פרויד "פשר החלומות" ובעקבות כך החליט ללמוד פסיכואנליזה. במהלך לימודיו החל לעבור אנליזה שנמשכה עשר שנים. לאחר שסיים את לימודיו התמנה למנהל מחלקת ילדים כללית בבית החולים פדינגטון גרין שבלונדון. במהלך 40 שנות עבדותו שם הפך בהדרגה את המחלקה למחלקה פסיכולוגית לילדים.
* ב-1949 התגרש ויניקוט והתחתן עם קליר, עו"ס שאיתה עבד במהלך מלחה"ע השנייה. רוב מאמריו של ויניקוט פורסמו בשנים 1950-1970 והוא זכה להכרה כתיאורטיקן וקלינאי מוערך.
* רק אם המציאות של האדם תהיה מחזיקה, מציידת ומאפשרת מימוש ייווצרו התנאים להתרחשותה של החוויה האישית שהיא היסוד לחיים שאינם רק התקיימות שורדת אלא משמעות הולכת ונבראת.
האם, לדברי ויניקוט, משקיעה כבר בהריון הרבה אנרגיה רגשית בעובר. לאחר הלידה היא יוצרת התקשרות מיוחדת עם התינוק המבוססת על אמפתיה ועל הקשבה לצרכיו ולרצונותיו.
* כאשר אמפתיה זו קיימת והטיפול בתינוק מבוסס על תגובה מותאמת לצרכיו האמתיים מתאפשרת "אימהות טובה-דיה" – מושג נוסף שטבע ויניקוט.
בכך הסביר שאין דבר כזה אימא מושלמת אלא שמספיק לאם כי תהיה טובה-דיה. האם הטובה-דיה מתנתקת מהעולם החיצון ומתמקדת באופן מוחלט בתינוק ובכך מתאפשרת הזדהות של האם עם התינוק והאם לומדת להבין את התינוק ללא צורך בשפה ומלים ולספק את צרכיו.
חוויה התמזגותית זו עם האם הינה חוויה שאנו מחפשים לחזור אליה כל ימי חיינו. אנו שואפים להיות מובנים ללא מלים ומסופקים באופן כזה שיתאים לצרכינו.


חייגו
052-2530393