חשיבות גינון טיפולי בטיפול הרגשי ובחינוך

על חשיבות השילוב של גינון טיפולי, תראפיה בטבע ואומנויות בטיפול הרגשי ובחינוך.

 

במשך שנים רבות הנני משלבת עבודה חינוכית וטיפולית כמורה ,יועצת חינוכית ותרפיסטית באומנות במשרד החינוך, בקיבוץ ומחוץ.

בעבודתי ,הכנסתי באופן קבוע אלמנטים טבעיים, ויציאה תכופה להסתכלות ,תצפית והתבוננות בצמחים בסביבה תוך ערנות לעונות השנה ולמתרחש מחוץ, לחדר הטיפולים , לכיתה ובסביבה הקרובה שלנו

גישות חינוכיות ותראפויטיות המשלבות חשיבה אקולוגית ,יציאה לטבע ,גינון ,עבודה עם צמחים  ,והכרות קרובה עם מחזור החיים והטבע הסובב אותנו,הינם דרכי עבודה  חדשות-ישנות, הקיימות  כבר שנים רבות במסגרות שונות  בישראל ובעולם. רבים מהמבוגרים החיים כיום בישראל גדלו על בירכי חינוך חקלאי , גידולי שדה, סיורים מודרכים ושיעורי טבע מוגברים – כחלק מתפישת עולם חינוכית-והכוונה לאהבת הארץ "דרך הרגליים".

מחנכים ,מטפלים ופסיכולוגים עשו שימוש מאז ומתמיד בחיבור הטבעי והמולד של כל אדם אל האיכויות והתכונות המיוחדות של הטבע .

נקודת  המוצא היא הכמיהה והגעגועים הטבועים בנו לשלווה,לירוק ,לראשוני , למדויק,לאוטנטי, להזדהות עם הצמיחה ,ההתחדשות ,היצרנות והכמיהה ליופי.

אז מה חדש ?

החידוש  ב" טבע –תראפיה" ו"בגינון הטיפולי" הוא הכנסתם ל"חדר" הטיפולים ושילובם באופן פורמאלי ומכוון בטיפול התראפויטי, ועיצובם כמתודה באקדמיה.


 

 

 

גישות חדשות אלו  מציעות מרחב חדש ועשיר להתפתחות נפשית.

דרך החיבור והיציאה לגינה ולטבע מציע המטפל "שפה" אחרת מהטיפול ה"קונבנציונאלי", בכך שהעבודה היא לא רק מילולית  אלא סימבולית, מכוונת ומחוברת למחזור החיים והטבע. דו –שיח טיפולי כזה מאפשר ביטוי עצמי חדש והתפתחות רגשית  ותחושתית  בדרכים חדשות ויצירתיות.

" המטפל והמטופל נפגשים במרחב הטבע  שאינו קניינו של אף אחד מהם.מה שמאפשר עבודה ממקום מאוזן יותר ופחות מאיים ".

יתרונות נוספים גלומים  במגוון חומרים עצום המעודד את המטופל להתחבר לביטוי אישי , דרך אין סוף האפשרויות הגלומות בטבע .

החיבור של כל אדם לצמחי המאכל , התבלין , הריפוי ,הנוי והבר הוא רב עוצמה , העוצמה של הטבע מעודדת  ספונטנית ,יצירתיות וחיבור לסיפור האישי דרך ייצוגים רבי משמעות  ותהליכי השלכה ,הזדהות וביטוי אישי.

 

.במהלך השנים ,בעקבות המעבר להפרטה בקיבוץ והצורך להתפרנס, הקמתי מרכז טיפולי לתראפיות שונות,אך המשכתי כל השנים בעבודתי במשרד החינוך עם ילדים ונערים כמורה, תראפיסטית באומנות ויועצת חינוכית.

לימים גיליתי שקיים תחום טיפולי המשלב את עולם הגינה והטבע בתוך מתודה טיפולית וחינוכית.לאחר לימוד רב והעמקה בנושא, הקמתי בהדסה נעורים ובבית הספר להוראה בחיפה, מסלולי קורסים ללימוד : " טבע וגינון טיפולי בשילוב אומנויות" של המכון שלי – "תרפיה בטבע T.C.". בקורסים לומדים גם חברי קיבוץ וההתישבות העובדת ,מורים ומחנכים ואנשים המכירים ומאמינים בחשיבות שילוב הנושא בכל כיתה ומסגרת חינוכית וטיפולית .תפיסת העולם הזו , נשענת על כוחו המחנך והמרפא של הטבע והצומח בעולמו של כל אדם, ובעיקר בעולמם של ילדים ונערים הנמצאים בשלבים משמעותיים של גדילה ,צמיחה והתפתחות בחייהם.

.

מה הוא טיפול בטבע וגינון טיפולי בשילוב אומנויות?

 

טיפול המשלב טבע-תרפיה גינון טיפולי ותראפיה באומנויות, הינו גישה טיפולית חדשה-ישנה, המשתלבת עם עולם הטיפול הפסיכולוגי הקונבנציונאלי, ופותחת דלתות לעולם חדש של ריפוי נפשי . כל זה  דרך חיבור לאיכויות ולתכונות המיוחדות של הטבע ,והיצירתיות הטבעית של כל אדם.

גישה זו המשלבת פסיכולוגיה הומאנית , אלמנטים מהטבע ותרפיה באמנויות, איננה חדשה לאנושות. החיבור של אדם–טבע הוא מולד, ומופנם ביחסי גומלין הדדיים בכל המישורים של חיינו. איכויות הריפוי הקיימות בטבע הן רבות ומגוונות, וניתן להשתמש בהן ככלים טיפוליים לכל דבר.השילוב עם הטיפול באומנות הפלאסטית מציע מרחב חדש ועשיר להתפתחות נפשית. דרך הבעה ויצירה והיציאה לגינה ולטבע מציע המטפל "שפה" אחרת מהטיפול ה"קונבנציונאלי" בכך שהעבודה היא לא רק מילולית  אלא סימבולית ומאפשרת ביטוי עצמי, רגשי ותחושתי בדרכים חדשות ויצירתיות.

מתי התחיל הטיפול בטבע וגינון?

הטיפול בעזרת גינון וצמחים הוא אחד מאומנויות הריפוי העתיקות ביותר בעולם, וראשיתו במרפאים השבטיים אשר  ביצעו את עבודת הריפוי שלהם במרחב מקודש – בטבע.

יש עדויות כתובות ממצרים העתיקה על כך שרופא המלך מציע לנסיך, לצאת לטיול בגני הארמון כחלק מריפוי לתחלואים שונים ,פיזיים וריגשיים.

בארה"ב, באנגליה ובספרד קיימות עדויות על שימוש בחקלאות כחלק מטיפול פסיכיאטרי, כבר בסוף המאה ה-17. בנג'מין רוש (Benjamin Rush), אשר ידוע כאחד מאבות תחום הפסיכיאטריה באמריקה, נחשב לפסיכיאטר הראשון שפתח את הדלת לקבלת השימוש בחקלאות, כחלק מטיפול בחולי נפש. בשנת 1798 הוא כתב שעבודת אדמה במסגרת חווה חקלאית היא בעלת אפקט מרפא לחולי נפש.

בישראל החלו להכשיר מטפלים ב"גינון הטיפולי" ו,טבע-תרפיה" רק בשנים האחרונות.בתרפיה בטבע T.C. משולבים לימודי הטבע והגינון הטיפולי עם לימודי חקלאות וגינון.כל זאת בשיתוף עם הארגון לגינון ונוף הישראלי.

התכניות להכשרה מיועדות לכל אדם הקרוב לתחום הטיפול ומאמין בכוחם המרפא של האמנות והטבע, במסגרות חינוכיות, שיקומיות ותומכות אחרות, ועם אוכלוסיות שונות.

היכן מתקיים הטיפול בטבע וגינון ?

הגינון הטיפולי מתקיים בגינה, שדה, חממה וערוגות וביציאה לטבע הפראי. בעזרת הצמחים וחומרי הטבע, ובתיווכה של האמנות, יוצרים המטפל והמטופל מרחב המאפשר שינוי, צמיחה רגשית וריפוי. המסגרת הטיפולית יכולה להיות אישית, זוגית, משפחתית או קבוצתית.

 הטיפול המשולב כולל יצירה מחומרי הטבע, בסביבה טבעית ופתוחה, שמאפשרת דיאלוג טיפולי חדש-ישן נכון ומאפשר יותר .

מה היתרון בשילוב הטבע בעבודה החינוכית וטיפולית ?

הטבע מאפשר מרחב מיוחד עם אלמנטים טיפוליים מובהקים,

* מגוון חומרים עצום המעודד את האדם   להתחבר לביטוי דרך אין סוף האפשרויות הגלומות בטבע .

* הסיפורים, המטאפורות והסמלים בטבע מעודדים ספונטנית דרור לסיפור האישי דרך ייצוגים חזקים  בטבע. יש כאן משטח משובח להשלכה, הזדהות וביטוי.

* מקורות השראה (צמחים, פרחים,אדמה, יציאה החוצה לחוש את הגשם, השמש, הרוח...)

* החיבור הסנסורי בטבע בשיאו. השהות בטבע מעוררת את כל החושים לעבודה. (וכך גם מחבר לרגש)

* זהו מרחב שהינו מיכל שיכול לספוג ולהכיל הכל. גם הכעס הגדול ביותר מתקבל בטבע בהשלמה. הטבע לא דוחה אף אדם. וזהו מרכיב חיוני לעבודה

* המלווה והאדם נפגשים במרחב שאינו קניינו של אף אחד מהם.מה שמאפשר עבודה ממקום מאוזן יותר ופחות מאיים.

* מרחב שמעורר את החלק "הילדי" שבנו ומעודד תהליכי משחק ויצירה ,שחרור ואוטנטיות.

*בטיול  בטבע , גם אם זה קרוב לכיתה או לבית ,אנו נותנים לאדם דרך לבטא אחרת את עולמו. באופן לא ורבלי. בטבע אנו יוצאים מהמוכר והשגרתי אל השונה ובכך מעודדים את האפשרות של המטופל לגעת באחר. התפקחות ע"י חשיבה חדשה,ראייה או גישה שונה מספיקה לעיתים כדי להתחיל  את השינוי.

.

 כותבת המאמר : תמרה  בן נפתלי –תרפיסטית באומנות,שימשה כמורה  ויועצת חינוכית במשרד החינוך ,מרצה בבית ברל במסלול לתראפיה באומנות, מקימת מכון "תרפיה בטבע T.C."  לתראפיות בין תחומיות בעמק חפר, בעלת קליניקה פרטית לטיפול ,מרצה ומנחת סדנאות .בצוות ההקמה של התכנית לטבע וגינון

 

טיפולי- בשילוב אומנויות –הנלמדת כיום  באירגון לגינון ונוף הישראלי,ב"הדסה –נעורים" וחוות הנוי ליד מדרשת רופין.

 חייגו
052-2530393