קטעים מספר גינון טיפולי תרפיה בטבע #115

בבסיס החיפוש אחר תשובות לחיינו כמבוגרים האחראים לחייהם עומדת הבחירה. בבסיס הבחירה עומדת השאלה המתמדת והטלת הספק באמיתות ובמורים – ומבחינתי, גם במטפלים - שהם בעמדת סמכות בתהליך הטיפולי.

בספר המתאר את חיי גוטהאמא סידהרתא נכתב: "אל תיתנו אמון בכל מה שנאמר לכם, או כל דבר שהוא מורשת הדורות הקודמים, או מה שנחשב למקובל, או במה שנרשם בספרי הקודש".

 

דבר אינו הופך לאמת רק משום שהוא הגיוני, נראה נכון כלפי חוץ, מתאים להשקפה אישית מסוימת, נשמע סביר, או פשוט משום שכך קבע המורה. הסמכות העליונה של כל אדם הינה החוויה העצמית של האמת; אין לקבל דבר רק מתוך אמונה.

יש לבחון כל דבר, כדי להיווכח אם הוא הגיוני, מעשי, מועיל. עם זאת, בחינת האמת באמצעות ההיגיון אינה מספיקה, עלינו לחוות את האמת במישרין. על האדם לחוות באמצעות ידע ישיר, ובכך להפוך לסמכות העליונה של עצמו. להפוך את עצמו לאי מקלט לעצמו, כי אין מקלט אחר.

כל אחד מאיתנו נושא מצבור של התניות – שהן סך כל האירועים והתגובות שלנו בעבר. כל תגובה היא הצעד האחרון והתוצאה ברצף התהליכים הנפשיים. התגובות הישנות הופכות לנקודות התייחסות, שעל-פיהן אנו מסוגלים לשפוט ולסווג חוויה חדשה לפי התפיסות הישנות. כל תחושה, שהיא ניטרלית מטבעה, הופכת מיד לנעימה או לבלתי נעימה, ואנו מגיבים לכל גירוי דרך תפיסותינו הישנות ומשנים את תפיסותינו המעוותות.

כל תחושה מעידה על שינוי פנימי הגוף והנפש פועלים מתוך תלות הדדית ותפקידינו פשוט להתבונן בתחושות ולא להגיב אליהם.

 

האם כתרפיסטים הנעזרים בטבע נוכל להיות מחדש במקום של חוסר השיפוטיות, של הראשוניות במפגש עם עצמנו ,עם תופעות העולם שמסביבנו, עם אמונותינו הטבועות ויצוקות בתפיסת עולמנו?

האם נוכל להתבונן דרך הפריזמה הנקייה, בעיניים חדשות, על הספיראלה של חיינו ולעשות שינוי?

 

לקטע הקודם לחצו כאן!

להמשך כאן!

 


חייגו
052-2530393