קטעים מספר גינון טיפולי תרפיה בטבע #113

כפי שהעיסוק הדתי האזוטרי היה נגיש בעבר הרחוק רק לאליטות הקרובות אל הידע - כמו כוהני דת, תלמידי חכמים, מקובלים, נזירים ומיסטיקנים אשר פרשו מעיסוקי היום-יום הטריוויאליים - כך גם העיסוק בתכני הנפש והטיפול הפסיכולוגי היה נגיש בעבר רק לאליטה המשכילה וליחידי סגולה, שיכלו להרשות לעצמם טיפולים ארוכים ויקרים בקליניקה של הפסיכולוג.

 

כיום, קיים חיבור בין שתי הדיסציפלינות ויש חיבורים מקובלים יותר ויותר בין העיסוק הרוחני ועולם הפסיכולוגיה. החיפוש הרוחני יכול להיות נוכח מהטיפול הפסיכואנליטי ועד לגילוי עצמי בסדנאות של מודעות. הרוחניות הפכה גם היא, כמו הטיפול הפסיכולוגי על גוניו וגישותיו השונות, לנחלת הכלל.

בספרו של אורי לוטן, "תולדות הניו-אייג'" כותב המחבר, כי אחד הגורמים החשובים ביותר בהבאת הרעיונות הרוחניים לתרבות היום-יומית – הינו שילוב מזרח ומערב.

במאמרה של התרפיסטית פאט אלן, "יצירת אמנות כשביל רוחני", היא כותבת:

"אחד הגורמים החשובים ביותר בהבאת הרעיונות הרוחניים לתרבות היומיומית היה הגעתם של מורים מהמזרח הרחוק לאירופה וארה"ב. בתחילת שנות ה-60 מורים יפניים התחילו לפתח מרכזי זן בארה"ב, ועד אמצע שנות ה-70 אימנו דור אמריקאי של מורי זן".

מטפלים, שגם הם היו מחפשים רוחניים, התחילו להבחין בקשר שבין הבריאות הרוחנית לבריאות הנפשית. לאט-לאט נגלתה התובנה שלחיפוש הרוחני משמעות גדולה יותר כאשר הוא כרוך וקשור לחיים מלאים. המחפש חייב להיות, לפיכך, מסוגל לנסוע קדימה ואחורה בין קוטבי הקיום: פעילות ומנוחה, אישי וכללי, פרטי ומשותף, חוש של פנימיות עצמית ותחושה של חיבור לחיים. המטפלים הושפעו מהמנהגים המזרחיים בחייהם האישיים, ורעיונותיהם לגבי מטרות הטיפול או מרחב הקיום האנושי השתנו וכללו חוויות שהגיעו מעבר לעצמי ומעבר לעצמיותו של המטופל.

לקטע קודם לחצו כאן!

לקטע הבאה לחצו כאן!

 


חייגו
052-2530393