קטעים מספר גינון טיפולי תרפיה בטבע #111

13. בעזרת העשייה הפרודוקטיבית והיצירה המשותפת בגינה ובאמנות, י' התחבר מחדש לחברים בני גילו. במצבים השונים הוא תרגל מיומנויות חברתיות חדשות, ואף חווה שמחה של שיתוף פעולה וחוויות הצלחה משותפות.

בעזרת הקבוצה והגינה יכול י' להבין ולהפנים התנהגויות מותאמות ומסתגלות, לתרגל פעולה פרודוקטיבית וחוויה של הצלחה. הפעילות בגינה הביאה לחיזוק היכולת ההתנהגותית והמילולית שלו, לשיפור השליטה העצמית, ולא פחות חשוב - י' סיגל לעצמו חשיבה חיובית ושמחה יותר. בד בבד, השתפרו תפקודיו בהפסקות, הוא משתלב ביותר שיעורים ומשתף יותר פעולה עם צוות המורים. את הקפושון שעטה בדרך קבע על ראשו הוא הסיר, ולפעמים אף מחייך.

 

 

סיכום

בעת העשייה (אמנותית, גננית, ספורטיבית או דרמטית), נוצרת בעזרת המטפל  מעורבות ומודעות לחשיפת דימויים ומסרים נפשיים, המעלים רגשות ותובנות חדשות. זה קורה דרך תכנון הגינה, השתילה, העישוב , יצירה בחומר או בצבע, , יציאה לשטח, או למסע בטבע.

עשייה   בגינה או בטבע  מעניקה כוח, אחריות, אורך נשימה וחשיבות למטופל שהופך למטפל. דרך הלמידה וההקשבה לצורכי הצמח, ילמד המטופל גם להקשיב לעצמו ולצרכיו. בגינה חווה המטופל הנאה, שמחה, תחושת מסוגלות ויצירתיות, הבנה של סדר וגבולות, המאפשרים שלווה ונוחות ומשפיעים על יכולתו להבין את סדר הדברים והפעולות בעולם.
בעבודתי במשך השנים בתוך מערכות טיפוליות וחינוכיות גיליתי שעם היציאה לטבע והחיבור למערכת הרחבה יותר שבה אנו פועלים מתאפשר גם למטופל לתפוס את עצמו כשותף במערכת  פעילה וכוללת, ולוותר על החוויה של הניתוק וההתבדלות. השילוב של התרפיות השונות במערכת החינוך מאפשר למטופלים רבים מקום טוב יותר של הסתגלות והגברת מוטיבציה.

 יציאה, עשייה ופעילות משותפת בגינה - כמו יצירת תערוכה של עבודות אמנות, וכמו היכולת לקחת חלק בניווט הכיתתי בטיול השנתי - מאפשרים למטופל מקום חדש ויכולת התמודדות אחרת ממה שהיה רגיל  בהווה, ועם מה שמכין לו העתיד. 

 

לקטע הקודם לחצו כאן!

להמשך כאן!


חייגו
052-2530393