קטעים מספר גינון טיפולי תרפיה בטבע #108

החסה כמשל – תיאור המקרה של י.

טיפול בילד בעל הפרעות התנהגות ותפקודים אלימים כלפי אדם ורכוש בקבוצה בגינה, בשילוב אמנויות ובעזרת טכניקת CBT: י' הינו נער מהעדה האתיופית, שהופנה לטיפול בעקבות הפרעות התנהגות קשות, תוקפנות ואי-השתלבות בלמידה פרונטלית בכיתה. י' עבר אבחון פסיכודידקטי, הוא לומד במסגרת כיתה קטנה של החינוך המיוחד, בחטיבת הביניים. הוא סובל מדימוי עצמי נמוך במיוחד, התנהגות מתריסה ומרדנית, והתנגדות רבה לכל מטלה ועשייה לימודית. שהותו מלווה בהשמעת קולות ושריקות קבועות, כשחיוך מלגלג שפוך תדיר על פניו. י' הופנה לטיפול בגינון קבוצתי, והוחלט לעבוד עימו בטכניקת ה-CBT.

 

בתחילת המפגשים הקבוצתיים, י' ישב בצד ולא השתלב בשום עשייה קבוצתית; לא ביצירה המשותפת ולא בפעילות בגינון שבה אנו מתכננים את הגינה, שותלים ומנביטים.

הוא לא השתתף בטיפול השוטף בגינה, אך התמיד להגיע. כל ניסיון לשלבו בהתנסות או בחוויות שונות נתקל בסירוב והתנגדות. הקבוצה קיבלה אותו גם עקב העובדה שיש בה עוד מבני העדה האתיופית, הקשורים אליו בקשרי חברות שכונתיים ומפגינים כלפיו סולידריות ואחווה.

השינוי בהתנהלות המתבדלת והמתנגדת בטיפול התחיל עם מותו של שתיל פרח צעיר והבקשה של י' לערוך לו טקס קבורה. הבקשה הצינית והמתריסה (לכאורה?) הפכה לאמיתית, ואנחנו קברנו את הצמח בעדינות בצד. לאחר הקבורה, התחילה התמודדות עם המטפלת דרך עבודה בגבס ובחימר והעלאת תכנים מילוליים שעוסקים בפחד מפני המוות ונושאים של גבריות ופוריות.

לראשונה התחילה גם הבעת רגש כלפי משהו ויחס לאחר דרך ההתמודדות עם חיפושיות וזוחלים בגינה, המאיימים על השתילים שלו. בעזרת הקשר לצמחים ולבעלי החיים בגינה, התאפשר למטפלת ליצור קשר אישי-רגשי עם י' ממקום של יותר אמון וביטחון.

בהמשך הטיפול, באביב, תוכננה גינה עונתית משותפת, ונוצר מצב שבו ביקש י' ללמוד על בעלי החיים והצמחים בגינה הקבוצתית. כך התפתח גם שיח לימודי.

בשלב השני של המפגשים שולבו גם יצירה בטבע בחדר הטיפול באמנות בימי גשם ובימים שבהם התעורר צורך לעבודה בפנים. חדר האמנות איפשר עבודה בפורמט טיפולי אחר, תוך דגש על אמנויות שונות שאיפשרו מפגש טיפולי נוסף ויצירתי.

י' השתתף ברכישת הידע ולמד על יכולות אקדמיות חדשות. הוא הפנים התנהגות חיובית יותר ותפקוד נורמטיבי יותר. התנהגותו במסגרת הקבוצתית הייתה מציאותית וריאלית יותר, ותפקודיו בכיתה השתפרו מבחינה התנהגותית.

 

קראו עוד! לחצו כאן!

להמשך לחצו כאן!

 


חייגו
052-2530393