קטעים מספר גינון טיפולי תרפיה בטבע #107

חפירה לצורך עלייה - תיאור מקרה של של טיפול בגינון המשלב טכניקות CBT  

המקרה של ס'

תיאור של טיפול בגינון המשלב טכניקות CBT   במסגרת בית ספר יסודי עם ילד הסובל מהתנהגויות אלימות, הפרעות קשב וריכוז, אי-תפקוד חלקי לימודי וקושי חברתי

רקע: ס' הוא ילד בן 9, שאביו כלוא עקב אלימות במשפחה. הוא הבן השלישי במשפחה בת שישה ילדים. ס' בעל אינטליגנציה תקינה ומעלה, לומד בבית ספר רגיל אך היה מועד להשמה בבית ספר לחינוך מיוחד עקב קשיים התנהגותיים, אלימות כלפי רכוש וילדים, קושי בשמירה על גבולות וחוקי בית הספר, התנהגות חצופה ומתנגדת כלפי הצוות, אימפולסיביות, קושי בהשתלבות חברתית והיפראקטיביות. תפקודו האקדמי, חברתי ורגשי הוגדר כמאוד לקוי. רוב שעות הלימודים הפרונטליים הוא הופנה למסגרות חלופיות (עבודה עם אב הבית, ישיבה בחדר מחשב, ספריה, ושיחות עם היועצת).

ס' הופנה לטיפול בגינון.

הפגישות הטיפוליות נערכו במהלך שעה שבועית. המפגשים התרחשו בגינה, בחדר הנבטה ובחדר סגור עם שולחן וכורסאות, שבו יש אפשרות לעבוד גם בכלי אמנות פלסטית שונים.

ס' הגיע לטיפול בגינון ברגשות מעורבים. מאחר שהינו בן העדה הקווקזית, הוא חשש שהעבודה בגינה תגרום לחבריו ללגלג עליו כנותן שירותים גנניים ועובד בניקיון. בתחילת המפגשים בגינה הוא התקשה לפעול יותר מכמה דקות וקפץ מפעילות לפעילות, כאשר כל התחום הרגשי התגלה כחסום לחלוטין.

בתחילת המפגשים, התרפיסטית התמקדה בעשייה - חפירת בורות, שתילה וטיפוח שיחים ועצים שהיו בשטח שהוקצע לגינון טיפולי. במפגשים הראשונים התייצב דפוס עבודה, שבו ס' חופר בורות עמוקים ביותר, ולאט-לאט התפתחה שיחה שהנושאים העיקריים בה היו מוות, קבורה ותחושה של חוסר שליטה ואין-אונים. העיסוק בחפירה ובעידור שהינו פיזי מאוד איפשר סובלימציה וקטרזיס לרגשות המציפים ולתכנים הקשים של חייו.

המפנה בטיפול החל באופן בלתי צפוי, כאשר ילד אחר שתל בחלקה של ס' חסה. ס' שסולק מבית הספר פעמים רבות בשל ונדליזם ופגיעה פיזית בילדים, לקח בעדינות את כף השתילה ושתל את "החסות הפולשות" בחלקה לידו.

בכל פעם ש-ס' נהג באימפולסיביות קיצונית או בתוקפנות, ננקטו דו-שיח ומשא ומתן, על מנת לשנות את חוקי ההתנהגות בגינה. המטרה הייתה למצוא דרך חדשה להתנהלות בין-אישית עם המטפלת ועם ילדים שעבדו בגינות הסמוכות. העיסוק בחוקים החדשים בגינה, השמירה על גבולות הגינה הפרטית, על הסדר הנכון של העשייה הגננית, ההבנה של ההקשרים הלוגיים והיכולת של ס' ללמוד ולהיות מושקע כולו בתהליך שעבר בגינה איפשרו לו שיפור בהתנהגויות גם בבית הספר.

ס' לומד כיום להתאפק ולפעול בפחות אימפולסיביות. בשיעורים הפרונטליים עובדים איתו על הארכת פרקי הזמן שבהם הוא מתפקד ויושב בכיתה. שליטתו בתפקוד התוקפני והאלים השתפרה באופן משמעותי, והתאפשרה העברה חיובית מהתפקודים שנלמדו בגינה לחייו במערכת בית הספר. ס' גם החל להשתלב לימודית במרבית שעות היום בכיתת-האם שלו.

 

לקטע הקודם לחצו כאן!

קראו עוד! לחצו כאן!

 


חייגו
052-2530393