קטעים מספר גינון טיפולי תרפיה בטבע #105

חשוב לציין: בטיפול באמנות במודל הקלאסי, שפותח בשנות ה-70 של המאה ה-20, דובר רבות על השילוב של טיפול באמנות והעשייה היצירתית וחשיבותה בטיפול .

 

שילוב טכניקות התנהגותיות ב"תרפיות של פעולה" ככלי אפקטיבי מובאות גם במאמרו של דובי לופי ("סוגיות בחינוך מיוחד ושיקום", כרך 17 2002), שבו הוא ממליץ על שילוב הגישה הבלתי מנחה של רוג'רס והגישה ההתנהגותית בטיפול בילדים עם קשיי קשב וריכוז. לדעתו, מסלול התקשורת עם ילדים שאינם מיומנים בביטוי מילולי הינו קל וטבעי יותר דרך קשר טיפולי של פעולה, משחקי ספורט וביטוי טבעי לדינמיות של הילד.

לופי כותב כי הגישות האנליטיות, שהציבו להן למטרה לאפשר קטרזיס של רגשות שליליים, עלולות להיות לא יעילות עם מטופלים הסובלים מקושי מילולי בדרך לתובנה עמוקה יותר. לדעתו, בעזרת טיפול התנהגותי, שאינו מדגיש את מקור הבעיה לעומקה, יודגשו הפעולה כמטרה בפני עצמה, והשינוי יהיה התנהגותי.

טיפול ורבאלי המצריך יכולות הבנה, תובנה וחשיבה מופשטת עלול לצאת נפסד בטיפול עם ילדים צעירים, עולים חדשים עם קושי מילולי או מטופלים עם יכולת קוגנטיבית נמוכה. הטיפול ההתנהגותי המטפל בסימפטומים ולא במקורות הפנימיים של הבעיה יכול להיות יעיל כאשר הוא מותאם לכל בעיה ומיושם בצורה עקבית למציאות הייחודית של האדם וקשייו. תפקידו של המטפל במקרה זה לשמש כגורם מתווך בין המציאות הנוצרת בסביבה הטיפולית לבין צרכיו של הילד בחיי היום-יום.

לופי כותב כי הישג משני של הטיפול עשוי להיות קשר בין-אישי עם המטפל, כאשר התנהגותו מהווה מודל לחיקוי ומאפשרת הזדהות עם אדם מבוגר המפגין התנהגות חברתית מסתגלת, מבינה ומתחשבת.

 

לקטע הקודם לחצו כאן!!!

להמשך לחצו כאן

 

 


חייגו
052-2530393