קטעים מספר גינון טיפולי תרפיה בטבע #104

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי התמקד בהכחדת מהלכי מחשבה שגויים והחלפתם בהנחות וקביעות עצמיות אשר יקדמו התנהגות מסתגלת יותר. לדעתו, התנהגות מסתגלת יותר הינה תוצר של תהליכים מחשבתיים סמליים, וטכניקות התנהגותיות יכולות להיות אמצעי יעיל גם בטיפול פסיכודינמי על-מנת להשיג שינוי. לשיטה זו קרא קיטרון אקלקטיות טכנית.

 

במאמרו, ממליץ קיטרון לשלב התערבויות פסיכודינמיות המקובלות גם בטיפול פסיכודינמי במסגרת טיפול התנהגותי, ולחלופין - לשלב טיפול התנהגותי בתוך מסגרת טיפול פסיכודינמית. לשיטתו, הטכניקות ההתנהגותיות מסייעות להרחבת ההערכה וההבנה של אירועי החיים העכשוויים דרך ביטוי התנהגותי של התכנים הפנימיים.

 

בדומה לקיטרון, גם ד"ר טוביה פרי כותב על היתרון הטמון ב"שילוב עוקב", שהינו מודל אפשרי לשילוב טיפול פסיכו דינמי, המכוון להרחבת התובנה וטווח החוויה של המטופל בתחום הרגש, היחסים הבין-אישיים וחוויות העבר שלו, בעזרת שימוש בטכניקות CBT. זאת, על-מנת להמשיך ולשפר את איכות החיים שלו ולייצב את השינוי הסימפטומטי שהושג.

ד"ר פרי כותב כי הטיפול ממוקד ביצירת עבודה משותפת לקראת השגת מטרתו, תוך הכוונה, עידוד ותמיכה ישירה של המטפל. המטופל מונחה לתרגל עבודת בית בין הפגישות הטיפוליות: "המטפל הקוגניטיבי נוטל על עצמו תפקיד פעיל ומנחה בטיפול במכוון על מנת לבנות את מערכת היחסים הטיפולית, ולא רק ממתין להתפתחותה הספונטאנית לאורך הזמן".

לדעתו, על אף שהמסורת הטיפולית הפסיכודינמית משדרת התנגדות עמוקה לכל התנהגות המכוונת להורדת המתח, להרגעת המטופל או למענה על שאלותיו, ולכאורה נוצר ניגוד בין שתי הגישות - מודל השילוב העוקב יתחיל בשלב השני כאשר נוצרת כלפי המטפל העברה חיובית ואמון. לפי עקרונות הטיפול הקלאסיים, לאחר סיום השלב ההתנהגותי מתחיל הטיפול הדינמי המתוכנן, המובנה פחות. הוא מנוהל תוך כדי כך שהמטפל שומר על עמדה ניטרלית ועצורה יותר. שילוב שתי הגישות, גורס פרי, מאפשר התמודדות עם סימפטומים ספציפיים והקלה מהירה של הסבל באמצעות הCBT-, אך גם שיפור באיכות החיים. הדבר מתאפשר דרך עיסוק בתובנות רגשיות, בין-אישיות והתפתחותיות בעזרת שימוש בטכניקות הדינמיות.

 

להמשך לחצו כאן!!!

 לקטע הקודם לחצו כאן!!!

 


חייגו
052-2530393