קטעים מספר גינון טיפולי תרפיה בטבע #103

במאמרה של ד"ר אורה יערי (תשנ"א) נבחן ה-CBT בטיפול עם ילד בעל התנהגות תוקפנית. נבחרו כמה טכניקות התערבות – הוגדרה הבעיה, נבחנו התנהגויות חליפיות, התחילו עם יומן מעקב יומי, ולאחר מכן ננקטה התערבות בתגובות המורה, נעשה שימוש בדיבור וסיסמאות המעכבות תגובה אימפולסיבית,

בירור של כללי התנהגות, חוקים וגבולות בבית הספר ובבית ואף הייתה התערבות מערכתית עם טבלת מעקב.

תוצאותיו של טיפול זה היו טובות ומיידיות, והגישה שננקטה נמצאה יעילה מאוד.

לא בכדי נעזרים בבתי ספר רבים בישראל בטכניקות של "עיצוב התנהגות" כדרך ללמידת התנהגות רצויה והכרתת הרגלים והתנהגויות שליליות ובלתי מסתגלות.

שילוב של טכניקות ההתערבות נמצאו, כאמור, יעילות מאוד ואפקטיביות במסגרות חינוכיות וטיפוליות כאחת; בעיקר בטיפול בילדים עם הפרעות התנהגות קשות, המלוות פעמים רבות גם בלקויות למידה והיפראקטיביות.

עם זאת, השילוב בין עולם הפסיכותרפיה והטיפול הקוגניטיבי לא תמיד היה אפשרי. במשך שנים רבות נראו שני עולמות הטיפול - הפסיכודינמי והCBT- - בלתי אפשריים לגישור. רק בשנים האחרונות, עם התגברות מגמות המשלבות והאקלקטי בטיפול, מתאפשרת גם בעניין זה חשיבה אחרת.

במאמרו של דוד קיטרון (שיחות, 1989), הדן בהתערבויות פסיכודינמיות כחלק מטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, הוא גורס שטיפול התנהגותי מאפשר התגברות על קשיים במהלך טיפול פסיכודינמי. לדעתו, טיפול התנהגותי השם דגש על מחשבות, הנחות, אמונות ותפיסת התנהגות בלתי מסתגלת כנובעת מתהליכי מחשבה שגויים הם מוקד הטיפול.

 

 

לקטע הקודם לחצו כאן!

להמשך לחצו כאן!

 


חייגו
052-2530393