קטעים מספר גינון טיפולי תרפיה בטבע #102

בשנות עבודתי כתרפיסטית באמנויות ויועצת חינוכית עם קבוצות טיפוליות של מטופלים עם הפרעות התנהגות ואי-השתלבות במערכת החינוכית, הפעלתי פעמים רבות תוכניות ששולבו בהן טיפולים התנהגותיים. לפי ניסיוני, היעילות ביותר נמצאו טכניקות התנהגותיות ששולבו בתרפיות של פעולה ועשייה כגון - אמנויות, גינון, דרמה, תנועה וספורט טיפולי.

 

שילוב אלמנטים מהטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי בתרפיות השונות יכול לסייע בפיתרון בעיות ממוקדות והגעה מהירה ללב הבעיה. שימוש יעיל בהן עשוי להביא פעמים רבות להקלה מיידית בסימפטומים המקשים על תפקוד בחיי היום-יום.

ככלל, ככל שהבעיה ספציפית יותר, כך גדלה יעילותו של הטיפול ב-CBT. זאת, משום שהטיפול הוא מעשי, מתמקד בבעיות מסוימות, ומטרתו לסייע להתגבר עליהן.

פישרמן וד"ר קניאל, במאמרם "טיפול חינוכי מטה קוגניטיבי בזהות האני בגיל ההתבגרות" (תש"ן), כותבים על חשיבות הטיפול המטא-קוגניטיבי, שבבסיסו עומדת תובנה של האדם ושליטה על התנהגותו כמאפשרות אינטגרציה של מרכיבי האני. לדעתם, טיפול שידגיש מודעות, ידע, ויסות, תכנון ובחירת אסטרטגיות יאפשר למטופל שליטה ותוכנית יצירתית לכל מצבי הבעיה בחייו.

במאמרם, מדברים פישרמן וקניאל על האימון לחשיבה המטא-קוגניטיבית ככלי להדגשה והבהרת זהותו המגובשת של המתבגר וכפונקציה למורכבות קוגניטיבית, שתאפשר לו חשיבה חיובית ויחסי גומלין טובים עם החברה.

 

לקטע הקודם לחצו כאן!

להמשל לחצו כאן!


חייגו
052-2530393