קטעים מספר גינון טיפולי תרפיה בטבע #98

יצירתיות בפיתרונות לסיטואציות מורכבות שעולות בעבודה בגינה: פרח שמתחיל לנבול, שילוב של צמחים בראייה אורגנית, איך נתמודד עם מזיקים ללא רעל, איך נצליח לגדל יותר עגבניות בשטח שלנו וכו'. יציאה משבלונות חשיבה, מכוונת ומעודדת. וגם, הרבה יצירה עם חומרי טבע ושיכלול ההנאה מיצירתיות ואמנות. בטבע הכול מושלם ויפה, הרמוני ומשתלב, ואנחנו חלק מהיצירתיות הלא נגמרת. אחרי שריפה, אחרי קמילה, אחרי כישלון - תמיד יעלה ויצמח משהו חדש. מחזור אין-סופי של התחדשות ויצירתיות. רק להתבונן... וללמוד.

דרך האהבה והליווי האמפתי והמגונן על הנבט, השתיל והפרח הקטן, נעורר רגשות של אהבה ואמפתיה לאחר. מציאת הרגשות בתוכי, המודעות אליהם והלגיטימציה של המלווה-מסייע והקבוצה אל תחושות אלו – מאפשרות התנהלות חדשה גם עם אנשים בעולמי

הגינה מזמנת אינספור דילמות מוסריות, והקבוצה מתמודדת עימן בתהליך למידה אישית והכוונה למקומות נכונים בעינינו, כחברה, מבחינה מוסרית. האם 'להרוג' - לדלל נבטים על-מנת שאחרים ישרדו באותה טריטוריה, האם לשים רעל נגד מזיקים לגינה ולהרוג אותם, האם לקחת את כל הפרחים ולהותיר צמח ללא יכולת להתרבות, האם להשקות רק את הגינה שלי בשעה שגם גינת שכני יבשה, האם להיות בגינה פרטית קטנה או לעשות גינה קבוצתית גדולה, האם להרוס לשכני - אם הוא הרס לי – ואולי לשקם יחד גינה הרוסה? האם להחיות בסבלנות ועדינות צמח גוסס או לעקור אותו ולשתול אחר? מה לעשות עם צמח שסיים לתת פרי ועבר את שיאו - לעקור? ושמא לתת לו לסיים מחזור חיים, כי הוא היה בשבילי, וכעת אני בשבילו. ולבסוף, אילו חוקים ואמות מוסר יאפשרו חיים טובים יותר, בגינה ובעולם.

 

מה שנצפה שיגדל – יגדל: נשתול עגבניה – תצמח עגבניה.

אגדל ואשתול מה שאני יכול. לא אתכנן גינה תלויה ומערכת מסובכת של עציצים, אלא אבנה גינה המותאמת ליכולתי. אצפה ואתכנן דברים סבירים והגיוניים, ואלמד על ציפייה, תכנון ותגמול בעולם: סיבה ותוצאה. עם העובדות והמציאות אוכל לנצח ולהצליח. אני יכול!

להמשך לחצו כאן!!!

לקטע הקודם לחצו כאן!!!

 


חייגו
052-2530393