קטעים מספר גינון טיפולי תרפיה בטבע #72

מערכת החינוך בישראל ערוכה כיום לתת מענה מסוים לילדים ונוער הסובלים מלקויות למידה. ילדים עוברים אבחונים ומקבלים, בדרך כלל, העשרה וסיוע לימודי, וכך הם לומדים בצורה מותאמת יותר. הקושי העיקרי עשוי להתבטא דווקא בפן הרגשי,ובמיוחד בדימוי העצמי.

הטיפול בעזרת הגינון,  המשולב בתוך בית הספר עשוי לתת מענה ייחודי טיפולי:

  • ילד עם לקויות למידה זקוק למגע, קירבה ולאישור גופני או מילים חמות על כך שהוא בסדר ומצליח. בפעילות בגינה ובטבע רבות האפשרויות למגע פיזי מעצים ואנושי כזה.
  • לאורך כל המפגש יושם דגש על חוויות של הצלחה, יכולות ויוזמות ממקומות של כוח ושיתוף פעולה. יושם גם דגש על למידה בדרכים יצירתיות, תוך הדגשת האינטליגנציות הנוספות והמגוונות של הילד.
  • בעבודה בטבע יש תמיד אלמנטים רבים ומציפים בו-זמנית. הגירויים הרבים המנתקים את הילד בכיתה ישמשו בטבע ללימוד של מיקוד מחדש במשימה אחת ועשייה אחת בו-בזמן.
  • ביציאה לטבע כדאי וניתן לעבוד על נושאים אקדמיים, שיפתחו את הזיכרון, וטכניקות לשיפור הזיכרון בדרכים יצירתיות; לדוגמה, כרטיסי צמחים, גרביטציה, אסטרונומיה, גיאולוגיה ובוטניקה - נושאים העולים בשטח וישמשו ללמידה התנסותית וחווייתית.
  • לימוד ויזואלי - ילדים לקויי למידה פעמים רבות לומדים באופן ויזואלי טוב יותר מבאופן שמיעתי. היציאה לטבע והלימוד דרך התנסות וחוויה תוך כדי צפייה יחברו רעיונות לתמונות. 

 

המשך קריאה

 

 

20 דק


חייגו
052-2530393